logo Dekorace.cz

Jak si zařídit obývák?

Tipy, jak využít prostor, osvětlení a výběr nábytku a dekorací – pro co nejútulnější obývací pokoj. Protože to ani zdaleka nekončí u výběru klik na dveře, kde vyhrávají na plné čáře většinou kliky nerezové.

Dobré využití prostoru

Snažte se dodržovat pravidlo proporcionality: do malých místností se hodí menší kousky a do větších místností větší. Vyhněte se obrovské rohové pohovce, která zabere většinu prostoru obývacího pokoje, a zvolte raději menší model.

Jak na výběr správného nábytku

Obývacímu pokoji tradičně dominuje pohovka. Nejvhodnější je umístit ji podél nejdelší stěny se snadným přístupem ze všech stran. Nepokládejte pohovku ke dveřím, protože by blokovala vstup do místnosti, a naproti oknu, pokud se rádi díváte na televizi. Pohovky do obývacího pokoje jsou často oblíbenou volbou pro rozkládací pohovku, proto se ujistěte, že při otevřené pohovce nenarazí na protější stěnu.

Při rodinných setkáních je rozhodně výhodou postranní stolek, na který si můžete odložit oblíbenou stolní hru nebo nápoje. Velkou výhodou je, pokud má vestavěný úložný prostor. V něm se můžete řídit například následujících pravidel:

  • Vedle pohovky u okna lze umístit křeslo, které poskytne další prostor pro soukromí. Lze jej použít jako barevný akcent k ostatním částem čalouněného nábytku.
  • Pokud je místnost dostatečně velká, umístěte úzký regál po straně pohovky nebo v blízkosti křesla. Vyhněte se klasickým nástěnným skříňkám a zvolte lehké závěsné skříňky nebo komody. Pokud potřebujete více úložného prostoru, zvažte moderní skříňky.
  • V klasických interiérech lze místo tradičního podstavce použít dekorativní krb se svíčkami.

Ať to lahodí vašemu oku

Ve výsledku se však orientujte hlavně podle vašeho osobního vkusu. Je to váš obývací pokoj, musí se líbit především vám. Proto ať už se budete řídit zmiňovanými pravidly nebo nikoliv, v konečném důsledku interiér zkontrolujte svým okem.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Truhlík CLASSIC

5 000 Kč
Shop

WOOOD Dřevěná postel NIKKI bílá

2 958 Kč
Shop

BePureHome jídelní židle CURVE šedá

4 561 Kč
Shop

BePureHome jídelní židle CURVE hnědá

4 561 Kč
Shop

BePureHome pletená přikrývka JAYDI hnědá

1 755 Kč
Shop

Dubová jídelní židle SLIT

4 319 Kč
Shop