logo Dekorace.cz

Jiřiny: barevné krásky, které rozzáří zahradu. Jak je pěstovat?

Jiřiny jsou jedny z nejkrásnějších rostlin, jež můžete mít na vaší zahradě. Tyto krásné květiny mají velké, kulaté či špičaté květy a jsou k dispozici v mnoha různých barvách, včetně bílé, fialové, růžové, žluté. V tomto článku se podíváme na to, jak je pěstovat a jak je vhodně umístit například v blízkosti zahradního lehátka či je obdivovat zpoza zahradního slunečníku.

Pěstování jiřin

Tyto krásky jsou trvalky a vydrží několik sezon na zahradě. Nicméně musíte mít prostor na jejich přezimování, nejraději v tmavé suché místnosti, ještě lépe ve sklepě. Jiřiny na záhoně potřebují slunné místo či polostín. Pokud půda v místě, kde máte v plánu jiřiny pěstovat, není dobře propustná, doporučuje se přidat do půdy hrubý písek či perlit. Tím vylepšíte půdní propustnost a hlízy tak nebudou trpět.

Blíží se doba výsadby jiřin

Jiřiny je nejvhodnější sázet na jaře až po zmrzlých, jelikož jsou choulostivé na mrazíky. Počítejte s tím, že vzrostlé jiřiny potřebují pevnou oporu, a proto již při výsadbě dodejte k hlízám pevnou oporu. Potřebují také pravidelnou zálivku a hnojení, jež by mělo být prováděno v době kvetení minimálně jednou za měsíc. Nicméně jiřiny začněte přihnojovat s prvním narašením poupat.

Kam umístit jiřiny

Jiřiny jsou poměrně vysoké, takže by měly být umístěny na pozadí ostatních rostlin nebo zahradních dekorací. Nicméně sázejte je i v blízkosti terasy, protože díky svým pestrým barvám je budete mít stále na očích. A navíc pohled ze zahradního lehátka na tu barevnou krásu potěší nejen vaše oči, ale i duši.

Pokud máte na terase velké květinové nádoby, je nasnadě do nich zasadit i tyto krasavice. Vytvoří tak barevné pozadí pro relaxaci ve venkovních prostorách. Vybírejte skutečně větší nádoby, aby kořeny měly dostatek prostoru k růstu a vytvořily zdravé hlízy, jež budete moci využít napřesrok. Zemina v nádobách by měla být dobře propustná a obohacená o živiny.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Vánoční crackery v sadě 12 ks 12 Days of Christmas - Robin Reed

599 Kč
Shop

Vánoční crackery v sadě 6 ks Jewel Angel – Robin Reed

689 Kč
Shop

Vánoční crackery v sadě 8 ks Concerto Fanfare - Robin Reed

439 Kč
Shop

Vánoční crackery v sadě 8 ks Chime Bars - Robin Reed

849 Kč
Shop

Vánoční crackery v sadě 6 ks Tartan Trees – Robin Reed

849 Kč
Shop

Vánoční crackery v sadě 6 ks Snowflakes - Robin Reed

829 Kč
Shop