logo Dekorace.cz

Modernizujete svoji domácnost? Jak zkombinovat doplňky k ostatnímu nábytku?

Interiérový design podléhá poměrně rychle měnícím se módním trendům, a tak není divu, že alespoň párkrát za život je nutné doma přistoupit k zásadnější modernizaci. Jak ale sladit doplňky a větší kusy nábytku tak, aby vše dávalo smysl?

Nejlepší variantou je kompletní rekonstrukce

Jestliže je vaším hlavním cílem estetika, a tedy moderní dokonale sladěný interiér, pak je jednoznačně nejlepší variantou vsadit na kompletní rekonstrukci. Díky tomu totiž můžete celý nový interiér naplánovat doslova od podlahy až po strop. Kromě nábytku a doplňků tak můžete vzájemně sladit i podlahy, dveře, výmalbu nebo zásuvky a vypínače.

Problémem samozřejmě je, že takový přístup bývá finančně i časově náročnější. Protože se nevyhnete kompletnímu vystěhování celé místnosti a prašným či hlučným pracím, je vhodné, pokud se můžete z domácnosti na nějaký čas zcela vystěhovat.

Pokud se rekonstrukce bude týkat stavby jako takové a v případě rodinného domu se například rozšíří celková podlahová plocha, sjednejte si nové pojištění nemovitosti, aby v případě nehody bylo administrativně vše v pořádku a pojišťovna neměla s výplatou pojistného plnění problém.

Pozor na různé odstíny a vzory

Ne vždy ale dává kompletní rekonstrukce smysl. Vhodným přístupem může být i postupné, ale pravidelné nahrazování některých kusů nábytku a doplňků. V takovém případě si musíte dát pozor na to, aby se po čase z interiéru nestala nesourodá směsice různých stylů.

Pamatovat musíte například na dřevěné dekory. Pokud budou vedle sebe v jedné místnosti stát různé kusy nábytku, z nichž jeden bude mít dekor smrkový, u dalšího vsadíte na borovici a za pár let například na akácii, výsledkem bude chaotický interiér, který zaujme spíše v negativním slova smyslu.

Proto i když nahrazujete některý starší kus nábytku novějším, avšak většina vybavení v místnosti zůstává, měli byste se držet barev, vzorů a dekorů, které nebudou z aktuálního stavu zásadně vybočovat. Modernizace totiž zdaleka nemusí znamenat jen zásadní změnu.

Výsledkem může být jen nábytek o něco robustnější, méně rozviklaný, s plynulým dojezdem zásuvek apod.

Každý detail se počítá

Není to ale jen o těch největších kusech nábytku, jako je pohovka, konferenční stůl, TV stolek či velká obývací stěna. Roli mohou hrát i malá váza na květinu, rámeček na fotografie, stropní světlo či již zmíněné krytky zásuvek a vypínačů.

Jestliže tedy něco měníte a modernizujete, ať už jde o jakoukoli drobnost, vždy byste měli promyslet, zda barvy, vzory či materiály budou s ostatními kusy vybavení v souladu, či nikoliv. I záměrný kontrast přitom může fungovat. Všichni víme, že protiklady se přitahují.

Zdroj foto: Dhea Sabrina Siregar / Shutterstock.com

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Černý nástěnný fotorámeček na 10 fotografií Tomasucci Collage

2 049 Kč
Shop

Samolepka Ambiance Cute Catty

439 Kč
Shop

Bílý nástěnný fotorámeček Tomasucci Collage

1 859 Kč
Shop

Svítící samolepka Fanastick Jumping Sheet

409 Kč
Shop

Samolepka Ambiance Thinking Room, 25 x 35 cm

439 Kč
Shop

Sada 60 samolepek Ambiance Terrazo, 10 x 10 cm

979 Kč
Shop