logo

Bezpečný dětský pokoj: Neměla by chybět dětská postel z masivu

Dětská postel z masivu zajistí bezpečný a útulný prostor pro naše dítě, ve kterém se mu bude dobře spát. Výběr bychom neměli podcenit, protože se  jedná o jeho pohodu.. Kromě postele ovšem musíme v dětském pokoji dbát i na jiné věci. Na jaké?

Bezpečnost na prvním místě

Dokud spí dítě  v postýlce, nemusíme si s ničím lámat hlavu. Postýlka je chráněná zábradlím a můžeme si ji pro lepší dohled umístit do ložnice. Jednou ovšem nastane doba, kdy bude dítě starší a my mu budeme muset pořídit řádnou postel a vybavit pokoj.

V tu chvíli budeme muset ohledně pokoje brát do úvahy řadu věcí: například věk dítěte, kterému je určen, celkový vzhled místnosti a  funkčnost,  praktičnost a bezpečnost vybavení.  Bezpečnost by přitom vždy  měla být na prvním místě. Důležité je proto vybrat nábytek, který  bude zaoblené hrany a zdravotně nezávadný povrch.

Postele, které si děti zamilují

Různých typů dětských postelí existuje skutečně mnoho a my si  můžeme najít tu, která přesně zapadne do našich představ. Fantazii se meze klást nebudou. Vybírat je možné z postelí dřevěných i z jiných materiálů, různě barevných, laděných speciálně pro kluky, nebo pro holky a majících neobvyklé tvary: třeba auta, nebo zvířátka. A samozřejmě i z postelí s nejrůznějšími potisky.

Než svému potomkovi pořídíme novou postel, měli bychom zvážit jeho věk a také  to, jak dlouho chceme, aby mu postel vydržela. Děti rostou velmi rychle  a pokud zařizujeme dětský pokoj na delší dobu, bude  lepší univerzálnější a větší postel.

Velmi praktické jsou palandy s úložným prostorem a patrové postele. Pod těmi vznikne nový prostor, který můžeme zařídit jako koutek na hraní a později do něj umístit psací stůl. Patrovými postelemi hravě zvětšíme rozměry dětského pokoje, ušetříme hodně  místa a dítěti nabídneme zajímavý dobrodružný prvek. Pod některými patrovými postelemi můžeme vytvořit plátěný domeček a některé jsou zase vybavené skluzavkou.

Pokud je naše dítě ještě malé, nebo trpí neklidným spánkem, neměli bychom zapomenout na ochranné zarážky, aby z postele nespadlo.

Materiál postele hraje zásadní roli

Nejdůležitější u dětské postele je ovšem materiál. Ten  zajišťuje její  bezpečnost a výdrž. Pokud hledáme krátkodobé řešení a  chceme se orientovat podle ceny, pak nejlevnější variantou  budou postele z dřevotřísky nebo z lamina. Nemají však příliš dlouhou trvanlivost.

V ostatních případech budou nejlepší volbou  postele z masivu. Jejich cena je sice vyšší, ale úměrně tomu se zvyšuje i jejich kvalita a trvanlivost. Masivní postele jsou zdravotně nezávadné a bezpečné. Dřevo působí útulně a teple, navíc jde o univerzální materiál pro všechna pohlaví i věkové kategorie.

Masivní postele spolu s dobře zvolenou matrací zajistí zdravý a kvalitní spánek bez toho, aby po probuzení bolela záda nebo krk a křivila se páteř. V době, kdy se dítě vyvíjí, jsou tyto zdravotní aspekty extrémně důležité.

Co dalšího by měl dětský pokoj splňovat

Dětská postel je jen jedna z věcí, na které se musíme zaměřit při zařizování dětského pokoje. Zanedbat nesmíme ani další nábytek, který by měl ladit s postelí a být bez ostrých hran.

Dítě může do vlastního pokoje už ve třech letech, nemělo by ovšem ztrácet kontakt s rodiči. Tomu musíme uzpůsobit dveře, které by se měly dát snadno otevírat.

Velmi důležitou část jsou podlahy. Děti tráví na zemi hraním spoustu času, takže správné podlahové krytiny jsou zásadní. Nepříliš vhodné jsou tvrdé krytiny, jako dlaždice nebo plovoucí podlahy. Ty se hodí spíše pro starší děti. Pokud pořizujeme plovoucí podlahu, měla by být dřevěná, protože dřevo více hřeje.

Nejideálnější je samozřejmě koberec. Ten má výhodu, že se při pádu dítě nezraní, hřeje a dá se snadno vyměnit nebo vyčistit, pokud ho dítě zašpiní. I koberec by ovšem měl být co nejkvalitnější a z přírodních materiálů. Ty syntetické totiž dokonce mohou způsobit popáleniny, když po nich děti rychle lezou.

Jak byste zařídili svému dítěti pokoj vy a jakou postel byste zvolili?

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Umělá dekorativní kytice hortenzií a růži Dakls Pessa

219 Kč
Shop

Světle zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně černá soška PT LIVING Origami Bunny, výška 17 cm

689 Kč
Shop

Růžová dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně bílá soška PT LIVING Origami Standing Dog, výška 20,8 cm

1329 Kč
Shop