logo Dekorace.cz

Bytové doplňky s mírou: jak na to?

Abyste dosáhli jisté míry útulnosti ve svém příbytku, klíčem k úspěchu je zakomponování bytových doplňků do jednotlivých místností domu. Zatímco fotografie jdou na zeď nebo na police, pokojové rostliny většinou do rohů místností. Tím by však výčet bytových doplňků a jejich umístění ani zdaleka nekončil. V mnoha domácnostech to však působí příliš kýčovitě, až má člověk pocit, že se dostal do přeplněného muzea. S bytovými doplňky se musí pracovat s mírou, jen tak bude onen útulný pocit zajištěn. Jenže jak na to?

Široká nabídka na trhu nám zrovna nepomáhá

Není tedy pochyb ani sporu o tom, že bytové doplňky mají v domácnosti své místo. Mají primárně estetickou funkci, i když je pravdou, že některé drobnosti jsou i funkční. Například koberce, aromalampy nebo podobné prvky pouze estetické nejsou, ale oceňujeme je i jinak. 

Bytoví stylisté velice rádi tvrdí, že zatímco běžný nábytek je prostě a jednoduše základem každé místnosti, bytové doplňky dodávají místnostem duši. Při jejich pořizování se však mnohdy musíme držet na uzdě. Čelíme obrovské nabídce, ze které je někdy složité a těžké si vybrat. Existuje ale pár věcí, které při výběru pomůžou. Na mysli mámě například rozměry místnosti nebo starou známou zásadu, že se do interiéru má volit jeden, maximálně dva dominantní doplňky, které zaujmou na první pohled. Zbylé prvky mají být pouze drobnostmi a když nebudou, nevadí.

Plakáty a obrazy pro smutné zdi

Zatímco police jsou většinou plné zbytečností, zdi jsou většinou prázdnotou samotnou. A to je velká škoda. Čiší z nich smutek, navíc se domácnost, ve které právě něco na zdech chybí, nelze označit za útulnou. Proto to napravte. I když ano, i tento druh bytových doplňků má své hranice, dvěma, třemi obrazy na zdech ničemu neuškodíte. Naopak si prospějete!

Obrazy krajiny, města, geometrické tvary nebo abstrakce – to patří do obývacích pokojů. Obrazy s hodinami většinou do jídelen a plakát na zeď do dětského pokoje. 

Pokojovek není nikdy dost

Pomyslnou výjimkou z pravidla, a sice z toho, že s doplňky se má pracovat opatrně a s mírou, jsou pokojové rostliny. Dalo by se říct, že platí, že pokojových rostlin není nikdy dost! Dodají nejen příjemnou atmosféru, ale také domácnost zútulňují a čistí vzduch v interiéru. Nemusíte tedy utrácet za drahou čističku vzduchu, protože tuto funkci rostliny hravě zvládnou bez pomoci.

Při výběru pokojových rostlin se dívejte nejen na rozměry vašeho příbytku, ale především také na velikost květináče, ve kterém bude rostlina žít. Jen adekvátně velký květináč zajistí spokojenost rostlině, zároveň nechá vyniknout její kráse. Pro minimalistické kvítky proto nekupujte květináče příliš rozměrné, ve kterých by se na první pohled takzvaně „utopily”.

Barevnou duhu v domácnosti nechcete

Vybrat ideální doplňky je jedna věc, ale najít je i v takové barvě, která zapadá do interiéru je věc druhá. Mnoho lidí dělá tu chybu, že sahá automaticky po čemkoli, co se jim líbí, nezávisle na tom, jestli se barevně hodí do příbytku. Tím se však z interiéru stává kýčovitá barevná duha, která na člověka působí až bláznivě a nepříjemně. Přemýšlejte proto nad každým jedním odstínem, jestli vám do interiéru opravdu zapadne tak, jak si představujete.

Obecně platí, že bychom se v interiéru měli zaměřit pouze na tři barvy. Jedna bude dominantní, druhé dvě budou pouze doplňkové. Bytoví stylisté se shodují na tom, že z šedesáti procent by se mělo jednat o neutrální barvu (toto zahrnuje barva zdí nebo nábytku), z třiceti procent jsou barvy nápadnější (sem spadají barvy bytových doplňků) a z deseti procent se můžete trochu utrhnout ze řetězu a najít odstíny, které budou nepřehlédnutelné, opravdu syté a které zároveň dodají interiéru šmrnc (opět mluvíme o bytových doplňcích).

Foto: Dovido.cz 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Křeslo ERISO - béžová

4 999 Kč
Shop

Šatní skříň RIO I - 160 cm Dub sonoma

5 899 Kč
Shop

Křeslo TERSO Tmavě šedá

6 999 Kč
Shop

Podnožka TERSO Tmavě šedá

3 889 Kč
Shop

Čalouněná postel KARINO rozměr 120x200 cm Bílá

7 349 Kč
Shop

Čalouněná postel KARINO rozměr 120x200 cm Černá

7 349 Kč
Shop