logo Dekorace.cz

Igelitové tašky vyrábíme co nejšetrněji k životnímu prostředí. Škodí skutečně víc než papírové?

V současnosti igelitové tašky vyrábíme takřka výhradně z ropného odpadu a velké množství z nich je navíc úspěšně recyklováno. Přestože je používání igelitových tašek s ohledem na přírodu stále poněkud problematické, nedá se s klidným svědomím tvrdit, že by ty papírové byly jejich smysluplnou a méně škodlivou náhradou. Společnost je však v ekologických otázkách rozdělena a radikálnější skupiny občanů odmítají vzít igelitové tašky na milost. Myslíte, že oprávněně?

Jak a kde se igelitové tašky vyrábí?

Z ropného derivátu s příměsí etylenu se nejprve připraví granulát. Z tohoto granulátu vznikají tzv. hadice. Ty jsou buď vyfukovány, nebo jsou výsledkem procesu tažení. Teprve z nich se sváří tašky, pytle a nejrůznější sáčky. Značné množství těchto produktů je k nám v současnosti dováženo z Asie. Největším vývozcem i spotřebitelem zároveň je Čína, která ročně vyprodukuje stovky milionů a možná i miliardy podobných výrobků. Říše středu je ostatně s všemožnými superlativy spojována velmi často a nejrůznější druhy zboží tam v obrovských objemech vznikají a vznikat budou. V Evropě, kde je dnes podobná výroba poměrně nákladná, se jí věnuje výrazně méně firem než v minulosti. Některé se však najdou i u nás.

Vysoká škodlivost je přinejmenším sporná

Využívání igelitových tašek je všemožně omezováno. Přednost dostávají produkty z papíru nebo z látky. Většina ekologů jednoduše tvrdí, že igelit je zlo a přírodě jednoznačně škodí. Každá mince má ale dvě strany a platí to i v tomto případě. Je faktem, že se plasty rozkládají roky, zatímco papír se obvykle rozloží v řádu týdnů. Pokud se však podíváme na to, jak a kde se získává materiál pro výrobu tašek, papírové už rozhodně tak ekologicky nevypadají. Existuje celá řada studií, které se zabývají škodlivostí igelitu a plastových výrobků obecně. Zdaleka ne všechny studie tyto produkty rovnou zatracují a raději se snaží na celý problém dívat z více úhlů.

Ropný odpad versus stromy

Plastové tašky jsou vyráběny z ropných odpadů, zatímco k výrobě papírových potřebujete stromy. Hodně živých stromů. Čím více omezíte produkci igelitových tašek, tím více bude potřeba těch papírových. Dokonce mnohem víc, protože životnost papíru je výrazně kratší, než plastu. Lesy mizí na celé planetě a jak známo, jejich záchrana je považována za jeden z nejdůležitějších kroků v boji proti oteplování Země. Přestože lze vysazovat stále nové a nové stromy, všude to tak snadné není a zdaleka ne všude se to taky děje. Naopak. Na většině míst jich zcela jednoznačně ubývá. Výroba papírových tašek je navíc za současných podmínek energeticky velmi náročná. Nic tedy není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zásadní význam recyklace

Přestože nám plasty v nejrůznějších podobách slouží už dlouho a díky svým vlastnostem často i velmi dobře, jde přece jen o kontroverzní materiál. Nikdo tu nechce bagatelizovat problém, který má naše planeta s plastovým odpadem. Nicméně tašky i další obalové materiály jsou zatím bezesporu potřebné. Jednu ze zásadních úloh při řešení tohoto problému by proto měla sehrát recyklace. Masová a efektivní. V současnosti je totiž většina plastového odpadu bohužel pořád ještě spalována, případně dochází k jeho hromadění v přírodě. Aby se recyklace stala skutečně běžnou záležitostí, je třeba lidi motivovat. Třeba i zálohováním PET lahví od nápojů a podobnými kroky. Chceme-li igelitové tašky a další plastové výrobky běžně využívat i v budoucnu, musíme je nejenom používat opakovaně a to tak dlouho, dokud dobře plní svou funkci, ale musíme se je také naučit co nejefektivněji recyklovat. Výzkum a s ním spojený vývoj nových technologií dávají tušit, že to nemusí být neřešitelný problém.

Dva hlavní typy polyetylénu

V nákupních centrech, ale i jinde, se dnes nejčastěji setkáme se dvěma základními typy plastu - polyetylénu. Všímavý zákazník určitě zaregistruje, že na spodní straně tašek jsou tyto typy vyznačeny.

  • LDPE - velké tašky, které musí něco unést, jsou vyráběny z polyetylénu s nízkou hustotou, tzv. LDPE. Je to ohebný a na dotek poměrně příjemný materiál. Právě tento typ polyetylénu je běžně označován jako igelit.
  • HDPE – menší tašky a sáčky, které se používají nejčastěji k balení pečiva, nebo je do nich ukládáno ovoce, jsou vyráběny z polyetylénu s vysokou hustotou, tzv. HDPE. Běžně se mu také říká mikroten. V porovnání s LDPE typem je pevnější a může mít proto tenčí stěnu.

Oba výše uvedené materiály jsou kromě jiného využívány například k výrobě trubek určených pro rozvod pitné vody. Díky tomu je voda kvalitní a bez rzi.

Můžeme jít cestou úspor

Abychom mohli i nadále využívat nesporných výhod plastových výrobků, budeme do značné míry nuceni změnit své chování. Musíme se s tímto materiálem naučit efektivněji nakládat. Neplýtvat a zdokonalit způsoby recyklace.

Nebo věříte, že by vám plast v žádné ze svých podob nechyběl?

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Černé stolní hodiny ve tvaru knih Karlsson

1 749 Kč
Shop

Černý závěsný květináč PT LIVING Skittle, ⌀  13,5 cm

459 Kč
Shop

Černé nástěnné hodiny Karlsson Charm

2 089 Kč
Shop

Hodiny v černé barvě Karlsson Sunburst, ø 50 cm

2 559 Kč
Shop

Šedý budík Karlsson Normann, Ø 10 cm

639 Kč
Shop

Dva keramické závěsné květináče s koženým popruhem Hübsch Ivy

1 409 Kč
Shop