logo

Jak na prodej bytu v Praze? Vyvarujte se těchto 4 zásadních chyb

Říkáte si prodej bytu v Praze, bude brnkačka. Vždyť tam můžou doslova přehazovat zájemce vidlemi. Bylo by to krásné, ale ani v Praze to takhle jednoduše nejde. Když babička prodávala svůj byt, přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži, Nebylo to vůbec tak pohádkově jednoduché, jak si mnozí myslí. Prodávat nemovitost na vlastní pěst je extrémně stresující. Člověk může nasekat spoustu chyb. Čtěte dál, ať víte, na co si musíte dát pozor.

Nepočítejte s tím, že prodáte byt rychle

Věřili jsme, že byt prodáme za měsíc. Byli jsme naivní. Nakonec se nám ho podařilo prodat za 8 měsíců! Až později jsem se dozvěděl, že i byty s nejlepší cenovou nabídkou se prodají v průměru za 2 – 3 měsíce. Takže pokud si myslíte, že dnes dáte inzerát a zítra prodáte, budete zklamáni.. Takhle rychle to prostě nefunguje a je jedno jestli prodáváte na vlastní pěst nebo přes realitku. Zájemců o byty je dost, ale jsou vybíraví a samozřejmě jdou po nejlepší cenové nabídce. Tím se dostávám k oněm chybám, které jsme udělali a které často dělají i jiní.

Při prodeji buďte realističtí a náležitě připravte byt na prohlídky!

  1. Přehnaná cena. Stanovit dobrou cenu nemovitosti, není tak jednoduché, jak to vypadá. Jasně, každý chce za byt dostat tu nejvyšší možnou, ale nic se nemá přehánět. Nenechte se ovlivnit cenami z internetu a inzerátů, můžou být nadhodnocené a vy se jen zařadíte mezi další předražené, a proto neatraktivní nabídky. Předražené byty v Praze nechtějí už ani milionáři. Co potom obyčejní smrtelníci. Přišel jsem na to, že nemovitost se ve většině případů prodá za méně, než bylo inzerováno. Příliš nízká cena ovšem taky není žádoucí. Co s tím? Asi nejideálnější je nechat si udělat odhad ceny nemovitosti. Tak budete pracovat s realistickou cenou a zařadíte svůj byt mezi dobré nabídky.
  2. Nesnižujte cenu postupně – pokud už se vám podařilo cenu přepálit a nikdo se vám na inzerát neozývá. Nesnižujte cenu postupně o drobné. Na zájemce to nepůsobí dobře a prostě vás budou přehlížet jako širý lán. Raději snižte cenu hned třeba o 10 %. Taková akce vzbudí očekávanou reakci.
  3. Pozor na realitní žraloky. Myslíte si, že volají jen přímí zájemci? Omyl, volat budou i realitní makléři. Jen proboha nezadejte prodej nemovitosti více makléřům najednou. Pokud se rozhodnete svěřit prodej makléři, vyberte si jednoho ověřeného profesionála. Nepoctiví realitní makléři mají svoje triky, jak se dostat rychle k provizi.
  4. Špatná prezentace bytu – to byl náš bod zlomu. Babičce se nechtělo byt nijak upravovat. Klasika, já už jsem stará, mně na tom moc nesejde, za kolik to prodám. Jenže my jsme chtěli, ať prodá dobře, aby  si na stáří ještě trochu užila. Peníze na nový byt nepotřebovala, protože se přestěhovala k nám. Když se byt neprodával, řekl jsem si, že přece jen uděláme nějaké úpravy a trochu do bytu zainvestujeme. Stačilo vyklidit staré harampádí. Nechali jsme jen kuchyň, kterou jsme trochu zrenovovali. Krásné funkční retro. Vymalovali jsme celý byt příjemnými neutrálními barvami, yyčistili jsme okna a obrousili staré parkety. Do kuchyně jsme přidali pár ladících dekorací a vše nafotili. Hned nám drnčel telefon!

Když nechcete renovovat, tak si alespoň pořádně ukliďte!

My jsme v počátku přepálili cenu a zanedbali vzhled bytu. Vylepšili jsme to dobře zvolenou slevou a investicí do renovace. Udělali jsme pár chyb, ale v životě by mě už nikdy nenapadlo přivést zájemce do neuklizeného bytu. První dojem dělá divy. Pokud nemůžete svou nemovitost prodat a nemáte na renovaci peníze, bohatě stačí, když důkladně uklidíte a zbavíte se nepotřebného harampádí. To samé platí i pro fotky. Nedávejte na internet fotky pokojů, kde vám visí spodní prádlo!

Nevěšte hlavu, pokud jste ještě neprodali

Náš příklad dokazuje, že i stagnující prodej lze zvrátit.

Stačí si stanovit realistické cíle a upravit tomu cenovou nabídku.

V našem případě pomohla i důkladnější příprava bytu na prohlídky.

A jak dlouho jste prodávali byt vy? Investovali jste do renovace, nebo jste prodali byt rychle v původním stavu?

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Umělá dekorativní kytice hortenzií a růži Dakls Pessa

219 Kč
Shop

Světle zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně černá soška PT LIVING Origami Bunny, výška 17 cm

689 Kč
Shop

Růžová dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně bílá soška PT LIVING Origami Standing Dog, výška 20,8 cm

1329 Kč
Shop