logo Dekorace.cz

Jak vybrat sošky do bytu?

Aby byl jakýkoliv interiér útulný, je třeba si ho přizpůsobit. To se většinou nedělá jen nábytkem, ale také dekoracemi, které se významným dílem podílí na celkovém vzhledu nemovitosti. Dekorací existuje celá řada a velmi specifické jsou sošky do bytu. Jedná se o druh dekorace, který si nejčastěji umístíme na zem, na komodu, na poličku nebo třeba na parapet. Sošky jsou různých velikostí a mají nespočet podob, jak vybrat tu správnou?

Výběr nemusí být snadný

Sochy jsou fantastickým způsobem, jak ukázat svou osobnost a vyjádřit svůj vkus. Tradiční sochařské styly nemusí být jediné, které jsou k dispozici, protože umělci vytvářejí i moderní díla, která sahají od současných až po realismus, aby vyhovovala jakémukoli stylu, který můžete mít. Při výběru sochy pro váš domov je třeba zvážit mnoho věcí. Na výběr je tolik různých stylů, tvarů a velikostí, že to může být těžké.

Zaměřte se na styl

V jakém stylu je vaše domácnost? Jedná se o moderní domácnost, art deco nebo snad vintage styl? Tomu by měla odpovídat i socha. Pokud pořídíte moderní sochu do retro interiéru, bude jako pěst na oko a každému bude jasné, že se tam nehodí.

Styl nemusí být směrodatný, ale měli byste ho při výběru zohlednit. V případě retro interiéru může být ideálním místem pro nákup sochy starožitnictví, kde si koupíte umělecký skvost, který bude nejen ozdobou, ale i hodnotnou investicí.

Materiál sošky

Materiál by měl alespoň trochu odpovídat používaným materiálům v místnosti. Pokud máte v interiéru kámen, krásná bude kamenná soška. Jestliže máte v interiéru dřevěné obklady a jiné dřevěné prvky, skvěle vyniknou dřevěné sošky do bytu.

Pokud to v interiéru hýří kovem, luxusně vyniknou kovové sošky. Velmi populární jsou také sošky z polodrahokamů, stále více lidí si objednává krásné sochy vybroušené z ametystu, achátu, jadeitu a dalších minerálů. Takové sochy se stanou doslova klenotem, který okamžitě upoutá pozornost.

Méně je někdy více

Mnoha lidem se líbí sošky natolik, že si jich každý rok pořídí několik. Myslete na to, že v případě většího množství se z nich stávají už nevkusné lapače prachu. Lidé mají ve zvyku si zejména odvážet suvenýry z dovolené.

Ne vždy to ale musí být soška, raději si odneste z dovolené hezké fotografie, ale udržujte počet sošek v interiéru na snesitelné úrovni. Nevkusné je, pokud je v interiéru mnoho soch a každá v jiném stylu. Raději zvolte v interiéru jen jednu nebo dvě sošky než větší množství, které nikoho nezaujme.

Barva

Barva nebo textura sochy by měla být taková, aby vynikla. Když dáte před černou stěnu černou sochu, nikdo si jí nevšimne. U tmavých stěn se hodí bílé sošky do bytu, třeba z mramoru. U světlých stěn zase světlé sochy. Je důležité vytvořit kontrast mezi stěnou a sochou, aby zaujala co nejvíce.

Náboženství

Náboženství hraje při výběru soch velmi důležitou roli. Mezi nejoblíbenější sošky po celé světě patří sochy s Buddhou nebo křesťanské sošky. Buddha se skvěle hodí i pro domácnosti ve stylu feng šuej.

Nejde zde o víru, ale o vztah k přírodě a harmonii. Jestliže jste křesťané, může být hezkým doplňkem socha anděla, socha Ježíše nebo různých svatých. Dbejte však na to, aby se soška do domácnosti skutečně hodila. Pokud již máte v domácnosti svaté obrázky, sošky už by mohly být příliš.

Vaše osobní preference

Nejdůležitější ze všeho jsou vaše osobní preference. Pořizovat bytové sochy a plastiky, ke kterým nemáte žádný vztah, to by bylo zbytečné. Ze sochy byste stala zbytečná věc pro parádu. Zvolte to, co máte rádi. Pokud jste milovníky afrického umění, můžete si pořídit dřevěné africké sošky. Mnoho lidí miluje filmové postavy.

Co takhle velká soška Darth Vadera? Proč ne, pokud vám bude dělat radost, je to skvělá volba. Pokud máte rádi erotiku a erotické umění, jsou skvělou volbou sochy žen, případně erotické scény. Pokud máte vztah k určité hudební skupině, může u vás stát Freddy Mercury nebo třeba Marylin Monroe v podobě sochy.

Možná jste milovníky zvířat. Pokud milujete papoušky, můžete mít krásnou sochu papouška, stejně tak si přijdou na své milovníci psů, koček, exotických a dalších zvířat. Dekorace do bytu sochy by vždy měly korespondovat s něčím, k čemu máte vztah, když k tomu přičtete, aby socha ladila stylově, materiálově a barevně do interiéru, máte vyhráno.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Černá solární LED lucerna (výška 18 cm) Treillis – Bloomingville

999 Kč
Shop

Truhlík Raul – Bloomingville

1 290 Kč
Shop

Nástěnné hodiny Triangle – Mauro Ferretti

1 590 Kč
Shop

Kovová lucerna 18,5 cm – Mauro Ferretti

949 Kč
Shop

Dřevěné nástěnné hodiny Dakls Vintage, ø 34 cm

319 Kč
Shop

Červená svíčka Eco candles by Ego dekor Top, doba hoření 50 h

249 Kč
Shop