logo Dekorace.cz

Květináče do interiéru

Výběr správného květináče pro vaši rostlinu může být snadný úkol, ale musíte se naučit základní pravidla - požadavky na velikost, materiál a odvodnění. Pro mnohé z nás zůstává pak ještě otázka designu. 

violet 2374509 640

Jak bude květináč ve skutečnosti vypadat ve vašem interiéru? 

Rostliny a květináče do interiéru je třeba sladit taktéž na základě vizuální stránky. Kombinace rostliny a květináče musí korespondovat s vaší další výzdobou.

Možná máte tu nejkrásnější rostlinu, ale pokud ji dáte do špatného květináče, který nezvýrazní její krásu, přestože splňuje všechny požadavky na velikost a drenáž - bude bez povšimnutí. 

Uvažujte o tom tak, jako byste vybírali oblečení. Někteří lidé vypadají skvěle v jasných barvách, jiní vypadají dobře v černé barvě. Různé šaty jsou tak vyráběny pro odlišně tvarované postav lidí. Totéž platí pro rostliny - ne všechny módní květináče do interiéru vypadají skvostně na každé rostlině.

Podívejme se, jaké věci je třeba vzít v potaz při výběru květináče pro vaši rostlinu a váš domov. 

purchase 3090865 640

Parametry:

Velikost

Ještě předtím, než se podíváte na styl, který chcete pro svůj domov - hraje ústřední roli velikost květináče, který pro svou rostlinu hledáte.

Většinou platí jedno pravidlo. Netoužíte-li potom, aby se vaše rostlina rozrostla, nekupujte větší nádobu, než je květina sama. Pokud bude květináč větší, rostlina se rychle přizpůsobí novému prostoru a začne také pracovat na rozšiřování kořenů. 

Když si ovšem vybíráte nový závěsný květináč do interiéru, protože vaše rostlina přerostla ten stávající, je nezbytné zvážit typ rostliny, pro kterou nádobu kupujete.

Materiál

Rozhodně zvolte typ květináče, který nejlépe vyhovuje potřebám vaší rostliny.

Obecně platí, že všem rostlinám se bude dařit v terakotových a keramických květináčích, protože jsou porézní a schnou rovnoměrněji, než plastové či dřevěné nádoby.

Některé rostliny však vyžadují velmi specifický typ květináčů, např. velké květináče do interiéru.

Orchideje např. vyžadují velmi málo půdy a mají velmi specifické podmínky kořenů. Existují vysoké květináče do interiéru speciálně určené pro orchideje.

still life 3394843 640

Odvodnění

Jednou z klíčových rolí květináče je jeho odvodnění. Rostliny nemohou mít kořeny ve stojaté vodě, jelikož v ní, jednoduše uhynou. Z tohoto důvodu je ideální nádoba s drenážními otvory. 

Mnoho designových květináčů na trhu však nemá drenážní otvor ani jiný druh odvodnění. To neznamená, že byste si je neměli kupovat a spadají do kategorie - moderní květináče do interiéru. Naučte se trik, jak udržet kořeny vaší rostliny mimo vodu. Můžete si v něm vytvořit vlastní drenáž. 

Na dno hrnce stačí umístit pár drenážních kamenů a přidat vrstvu aktivního uhlí, které zabrání hnilobě kořenů. Umístěte do květináče vhodnou zeminu a zasaďte ji. 

Poměry vrstvení štěrku a aktivního uhlí se liší v závislosti na velikosti květináče, se kterým se potýkáte. 

Dalším velmi podstatným krokem je najít nádobu, která vaši rostlinu zdůrazní a tzv. „zarámuje“.

Ostatní proporce

Zřejmě nemá smysl kupovat křiklavý květináč, který odvádí veškerou pozornost od vaší nádherné rostliny. Je to jako koupit špatný rámeček pro obraz.

Pokud vlastní vaše rostlina krásné a pestrobarevné listí, měli byste se vyhnout silně vzorovaným a jasným barvám květináčů. 

Proporce jsou kritickým prvkem každé kompozice. Aby rostlina v květináči působila vyváženě, je nutné si pohrát s výběrem květináče. Na štíhlou dlouhou květinu se bude hodit více vyšší květináč, než malý a robustní. 

Kontrast

Kontrast je spíše širší pojem, který definuje jeden prvek jako nápadně odlišný od druhého. Většinou kontrastujeme s prvky, abychom zdůraznili jeden proti druhému.

Když máte třeba rostlinu se sytě růžovým květem, měli byste koupit třeba keramické květináče do interiéru s tlumenými tóny, aby zůstal důraz stále na květině. 

Můžete si také jako první pořídit květináč a pak najít rostlinu, kterou sem zasadit. 

Míchání barev se většinou používá k vytvoření jednotného, neutrálního a klidného prostředí.

Barvy, které mají tendenci se navzájem shodovat se neutralizují.

Nyní, když jsme prošli různými způsoby, jak sladit kameninové květináče do interiéru, ale i jiné druhy s rostlinami a naopak. Je rozhodující zjistit, jak nádoba a rostliny společně ovlivňují prostor, který obklopují.

mark cutting line 2390065 640

Kombinace vaší rostliny a květináče se stane živou dekorací vašeho domova

Stejně jako je umělecké dílo nebo nábytek, je přece důležité i ujištění, že vyhovují vašemu interiérovému stylu, také květiny.

living room 2583032 640

Kompozice rostlin a květináčů by měla být kompatibilní se zbytkem vašeho domova.

Jak dosáhnout této kompatibility?

Můžete najít společnou barvu (bílé nebo vybledlé květináče pro bílé stěny domů) nebo materiál (dřevěné nádoby odpovídající dřevěnému nábytku a rámům). Lze si také určit, jaký typ rostliny budete pěstovat na základě vaší geografické polohy (kaktusy v terakotových květináčích, když žijete v sušších oblastech). Jestliže váš styl květináčů a rostlin koresponduje se zbytkem vašeho domova, gratulujeme vám. Nikdo se nemusí stydět ani za levné květináče do interiéru. Všechny plní svou úlohu a vy jste skutečně výborní designéři. 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Černá solární LED lucerna (výška 18 cm) Treillis – Bloomingville

999 Kč
Shop

Truhlík Raul – Bloomingville

1 290 Kč
Shop

Nástěnné hodiny Triangle – Mauro Ferretti

1 590 Kč
Shop

Kovová lucerna 18,5 cm – Mauro Ferretti

949 Kč
Shop

Dřevěné nástěnné hodiny Dakls Vintage, ø 34 cm

319 Kč
Shop

Červená svíčka Eco candles by Ego dekor Top, doba hoření 50 h

249 Kč
Shop