logo Dekorace.cz

Pěstování bylinek v bytě: Čerstvé koření budete mít vždy po ruce

Chcete si celoročně dopřávat chuť a vůni čerstvých bylinek? Pěstovat bylinky doma může úplně každý. Jak na to, abyste měli co sklízet?

Jak na pěstování bylinek?

Na pěstování bylinek potřebujete jen pár základních věcí. Tou první je truhlík nebo květináč, dále kvalitní zemina (nejlépe přímo určená pro pěstování bylinek), drenáž z písku či drti a štěrku a semínka, či sazeničky vašich oblíbených bylinek. 

Truhlíky a květináče pro bylinky volíme podle toho, co se nám hodí do bytu, a podle toho, kolik bylinek budeme chtít pěstovat. Lepší je vybírat větší a objemnější truhlíky, aby měly bylinky dostatek prostoru pro zakořenění a pro růst. Čím větší truhlíky a květináče pro bylinky budou, tím větší bylinky se vám může podařit vypěstovat.

Jaké bylinky je vhodné pěstovat doma? 6 nenáročných bylinek pro začátečníky

Vypěstovat se dá v podstatě jakákoliv bylinka, ale začátečníkům bychom doporučili těchto šest oblíbených druhů. Vyhovte jejich skromným potřebám a odmění se vám celoroční zásobou chutí a vůní. Pěstování bylinek je ideální pro zahrádkáře začátečníky. Navíc se díky jejich jedinečné čerstvé chuti a vůni promění vaše domácí recepty k nepoznání.  

  1. Meduňka – preferuje polostín a stále vlhkou půdu. 

Meduňkový čaj je uklidňující a výborný na klidný spánek. Pomáhá také při nachlazení a nemocech dýchacích cest. V kuchyni se meduňka hodí k okořenění drůbežího i vepřového masa, do bílých omáček a majonézy nebo do ovocných salátů.

Rozmarýn – potřebuje hodně světla a zalévání jen občasné.

Rozmarýn je bylinka která pomáhá při nachlazení, můžete z ní udělat čaj a nebo tinkturu. Při vaření se přidává hlavně k pečenému masu. Hodí se i do marinovací směsi na grilování. Skvělý je také k pečené a nebo smažené zelenině.

Máta – té naopak prospívá zalévání pravidelné a snese i polostín.

Listy čerstvé máty se používají na přípravu čajů, do omáček, pod pečená masa, do zeleniny, rýže, kuskusu, na zdobení moučníků, ovocných a šlehačkových pohárů, zmrzlin, míchaných nápojů a salátů. Mátový čaj má povzbudivý a uklidňující vliv na náš organismus, je ideální ráno i večer.

Bazalka – každodenní zalévání bazalky je přímo nutností.

Bazalka neodmyslitelně patří především k italské kuchyni a středomořské kuchyni jižní Francie. Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Vynikající je v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem.

Koriandr – vyžaduje dostatek tepla a rovnoměrně vlhkou půdu.

Koriandr se skvěle hodí do asijské kuchyně. Přidává se do salátů, ale také do pokrmů z hovězího a vepřového masa. 

Majoránka – dopřejte jí hlavně teplo a propustnou zeminu. 

Čerstvá majoránka se hodí do polévek a omáček, do zeleninových salátů, skvěle chutná také čerstvá v rýži. Přidejte čerstvou majoránku do rajčatové omáčky a nebo do bramboráků.

Mezi další bylinky kterým se bude dařit na vašem balkoně i parapetu patří pažitka, řeřicha, tymián, majoránka a nebo petržel. Které bylinky budou ty první které si vysadíte doma vy?

Co bylinky potřebují aby dobře prospívaly?

Většina bylinek je nenáročná. Potřebují pouze světlo na okenním parapetu. Nemusíme se bát ani chladnější místnosti, teplota pro růst postačí v rozmezí patnácti až dvaceti stupňů, noční teploty v místnosti by neměly klesnout pod deset stupňů.

 

Zaléváme vlažnou vodou ráno, občas místo zálivky rostliny orosíme – zbavíme je tak prachu, který se na nich v místnosti usazuje a stěžuje jim dýchání. Pokud chcete bylinkám dopřát něco extra, vyzkoušejte domácí kompostér. Nejenže se zbavíte přebytečného bio odpadu, ale zároveň si vytvoříte přírodní kvalitní hnojivo, jež můžete používat pro svoje rostliny. Udržitelnost a ekologie jsou žhavými tématy dnešních dní, kompost ale úplně samozřejmě používaly již naše babičky. Domácí kompostér je ideální i do malého bytu. 

Jde pěstovat bylinky v bytě i v zimě?

I při pěstování bylinek doma v květináči bývá vhodné respektovat jejich přirozený životní cyklus a víceletým dopřát přes zimu období klidu. Pokud ale třeba pažitku vysejete do květináče na podzim, můžete si připravit pažitkovou pomazánku i v zimě.

Bylinek vhodných k pěstování v bytě přes zimu je víc druhů. Zimu dobře zvládá třeba rozmarýn, tymián nebo kerblík. Pokaždé docílíte v kuchyni jiné chuti a vůně při přípravě jídel a celou zimu pak budete mít něco pro zdraví i pro radost.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Sada 2 růžových dlouhých svíček Ego Dekor ED, doba hoření 6 h

129 Kč
Shop

Světelná dekorace Unimasa Casa Nevada, výška 21 cm

799 Kč
Shop

Světelná LED dekorace Sirius Olina Heart, výška 10,5 cm

399 Kč
Shop

Růžový keramický květináč PT LIVING Ribbed, výška 15 cm

729 Kč
Shop

Sada 2 bílých dlouhých svíček Ego Dekor ED, doba hoření 6 h

129 Kč
Shop

Matný šedohnědý květináč vhodný i do exteriéru Gardenico Elise, výška 36 cm

299 Kč
Shop