logo

Studený porcelán

Studená porcelánová hlína je skvělou alternativou polymerové hlíny, nejen kvůli ceně, ale také díky trvanlivosti a hladkému matnému povrchu. Práce s hlínou je zábavná, lze ji nabarvit a je příjemně měkká na dotyk. 

Studený porcelán není tedy ve skutečnosti vyroben z porcelánu. Je levnější, snadno se připravuje, přesto vypadá podobně. Jedná se v podstatě o nejedlý modelovací materiál, který schne na vzduchu. 

Je vyrobený z kukuřičného škrobu a polyvinylacetátového lepidla (také známého jako bílé lepidlo PVA). 

Potřebujete návod na studený porcelán? Studený porcelán se obvykle mísí zhruba v poměru 1:1 s malým množstvím glycerinu, dětského nebo kuchyňského oleje - zhruba 2 lžičky oleje na 1 šálek kukuřičného škrobu. Oleje se přidávají, aby byla směs hladší a nepraskala, když pasta zasychá. 

K dispozici je řada různých receptů a kvalita hotové pasty může být velmi variabilní v závislosti na typu použitého lepidla a vlhkosti vašeho pracovního prostoru. 

porcelan

Jak na to?

Chcete se tedy naučit, jak vyrobit studený porcelán svépomocí? Máme pro vás dva recepty, je na vás, který vyzkoušíte. Oba jsou osvědčené a jeden recept na studený porcelán je dokonce bez lepidla. 

Recept 1:

 • 125 gramů kukuřičného škrobu nebo mouky
 • 240 ml bílého nebo čirého lepidla
 • 30 ml dětského nebo olivového oleje
 • 30 ml citronové nebo limetkové šťávy, event. octa

Postup:

Mikrovlnná trouba

Nejrychlejší a nejjednodušší recept na studený porcelán, je jednotlivé suroviny smíchat v misce a tu pak vložit do mikrovlnné trouby. Citronová šťáva brání vzniku plísní, takže zde má také svou roli. Pokud jste se tedy rozhodli pro mikrovlnnou troubu, dejte pozor, abyste hmotu nepřipálili. 

porcelan4

Střídejte 15 sekundové intervaly, vyjměte a vždy promíchejte. Při ohřevu se ve směsi budou dělat hrudky, to je normální. Je potřeba je vymíchat, a to vždy v tom intervalu, kdy misku vyndaváte z mikrovlnky. Směs je hotová, když je lepkavá. Je lepší vyhotovit nedovařenou dávku než převařenou, protože první se dá snáze zachránit. 

Směs hněteme, dokud nevychladne, což obvykle trvá 10 až 15 minut, než se ochladí na pokojovou teplotu. Směs důkladně zabalte a nechte 24 hodin odpočinout. Pomocí plastové fólie vytvořte vzduchotěsné těsnění kolem studeného porcelánu. Uchovávejte na chladném a suchém místě po dobu 24 hodin. Chladnička je dobrým místem pro skladování směsi, ale jakékoli místo mimo přímé sluneční světlo, teplo a vlhkost je rovněž v pořádku.

Plotýnka

Ingredience smíchejte v kastrůlku a vařte na mírném ohni 10-15 minut. Směs sejměte rychle z ohně, konzistence by měla být podobná sýru ricotta. 

Recept 2:

 • 1 šálek jedlé sody
 • 1/2 šálku kukuřičného škrobu
 • 3/4 šálku vody

Postup: stejný jako v předešlém receptu

Je tento druh hlíny vodotěsný?

porcelan3


Stejně jako ostatní jíl, můžete studený porcelán otřít vlhkým hadříkem, ale nenamáčejte jej do vody. Pokud chcete delší trvanlivost, můžete přidat lak. Záleží na účelu a vzhledu, kterého chcete dosáhnout. 

Umění tvořit

Jestliže chcete studený porcelán barevný, je potřeba jej obarvit v akrylové barvě. Vyformujte jíl do požadovaného tvaru. Správně hnětený studený porcelán by měl být výborně tvarovatelný a schopný vytvářet jemné vzory. Chcete-li připojit dva mokré kousky studeného porcelánu, přitlačte je k sobě a navlhčete prstem spoj. Suché kousky lze slepit běžným bílým lepidlem. Při vystavení vzduchu jednoduše ztvrdne.

Co konkrétně můžete udělat:

 • Vánoční ozdobičky
 • Mramorové ozdobičky na zahradu - vykrajovátka plus šedý fix
 • Bižuterie - přívěsky, náušnice, náramky, prstýnky, hřebínky, dětské sponky
 • Květiny (pomocí tvaru vodní kapky, které spojíte se středem)
 • Ornamenty
 • Sošky (postavičky, zvířátka,...)
 • Těžítka
 • Placky
 • Visačky

Využijte vaší fantazii a určitě přijdete i na další možnosti...

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Umělá dekorativní kytice hortenzií a růži Dakls Pessa

219 Kč
Shop

Světle zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně černá soška PT LIVING Origami Bunny, výška 17 cm

689 Kč
Shop

Růžová dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně bílá soška PT LIVING Origami Standing Dog, výška 20,8 cm

1329 Kč
Shop