logo

Výroba mýdla pro začátečníky

Jednoho krásného dne jsem si řekla, že si chci vyrobit vlastní mýdlo. A tak jsem začala pátrat, jak na to. Asi nejjednodušší způsob pro začátek je pořídit si mýdlovou hmotu. Já jsem se rozhodla pro výrobu tzv. glycerínových mýdel, pro které se prodávají již připravené mýdlové základy, takže nám odpadá chemický proces výroby pomocí hydroxidu sodného.

Co je glycerín?

Glycerín (nebo také glycerol) je látka, jejíž hlavním zdrojem jsou přírodní tuky. Ve zředěném stavu se používá právě do kosmetiky jako zvlhčovadlo. Můžeme ho tedy nalézt v mýdlech a krémech jako hydratační složku, případně také v zubních pastách.

A nebude levnější si koupit hotové mýdlo v obchodě a z něj odlít mýdlo vlastní?

Pokud si koupíte v obchodě již hotové mýdlo a budete se ho snažit rozpustit, dost často asi narazíte. Podle diskusí na internetu je to docela oříšek. Průmyslově vyráběná mýdla obsahují ztužovače a další přísady, kvůli kterým mýdlo jednoduše nerozpustíte.

Budeme potřebovat

  • Mýdlová hmota (lze zakoupit již s přídavky jako bambucké máslo či olivový olej; prodává se většinou nakrájená na menší kostky) – lze sehnat od 99 do 150 Kč za kilogram
  • Forma na mýdlo (nejlépe silikonové – určené jako pro výrobu mýdel nebo i cukrářské) – záleží na velikosti a typu, ale lze sehnat již od 20 Kč
  • Kastrůlek a menší nádobu do něj (pro rozpuštění mýdla ve vodní lázni)
  • Teploměr – je vhodné ho mít, ale já to zvládla bez něj

Dle libosti pak také

  • Barviva – určená pro výrobu mýdel
  • Vůně (aromata) – určená pro výrobu mýdel
  • Bylinky
  • Dekorace

Pak už je to jednoduché, rozpusíte mýdlovou hmotu, přidáte barvu a vůni a nalijete do formičky :). Ať se dílo podaří. Vše k výrobě mýdla seženete na https://www.promydla.cz/.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Umělá dekorativní kytice hortenzií a růži Dakls Pessa

219 Kč
Shop

Světle zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně černá soška PT LIVING Origami Bunny, výška 17 cm

689 Kč
Shop

Růžová dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně bílá soška PT LIVING Origami Standing Dog, výška 20,8 cm

1329 Kč
Shop