logo

Domácí dekorace ze studeného porcelánu uchvátí vás i vaše děti!

Přestože si můžeme do bytu pravidelně pořizovat krásné a levné dekorace, které nabízí třeba Pepco leták, čas od času neuškodí vyzdobit si byt i vlastními výtvory. Obzvlášť když máte menší děti, které se s vámi na výrobu dekorací hned vrhnou. K domácímu tvoření zkuste využít studený porcelán, který je vždy rychle připravený, dlouho tvárný, snadno uchovatelný a hlavně zpracovatelný nepřeberným množstvím technik a způsobů zdobení. Nakonec ho necháte jen uschnout.

Jak připravit studený porcelán?

Studený porcelán je hmota, která s porcelánem vůbec nesouvisí. Jen je mu po uschnutí podobná, a proto se pro ni ujal název studený porcelán. Na přípravu budete potřebovat pouze základní kuchyňské suroviny.

My vám totiž dnes představíme zjednodušenou verzi původně brazilského receptu na studený porcelán - ta je směsí jedlé sody, kukuřičného škrobu a vody. Pojďme se tedy podívat na konkrétní recept na přípravu snadnější varianty studeného porcelánu.

Ingredience:

  • 1/4 hrnku jedlé sody
  • 1/4 hrnku kukuřičného škrobu
  • 1/4 hrnku studené vody

Postup přípravy je snadný. Studený porcelán se nejlépe připravuje v pánvičce s nepřilnavým povrchem. Jedlou sodu a kukuřičný škrob dejte na pánvičku a řádně je promíchejte. Poté přilijte vodu, opět promíchejte a pak začněte za stálého míchání hmotu na mírném plameni ohřívat.

Jakmile vaše směs dosáhne určité teploty, začne jedlá soda reagovat. Jak? Bude syčet a také bude mít tendenci tvořit hrudky. V žádném případě nezačínejte panikařit, jen ještě více stáhněte plamen a hmotu stále řádně míchejte.

Za poměrně krátkou dobu se hmota spojí a začne se oddělovat od stěn, takže pánvička bude ve výsledku téměř čistá, hmota bude jednolitá, homogenní. Uvařenou hotovou hmotu pak přesuňte na čistou textilní kuchyňskou utěrku.

Myslete samozřejmě na to, že hmota je ohřátá na poměrně vysokou teplotu. V žádném případě se jí teď nedotýkejte rukama, jen ji nechte vychladnout na teplotu snesitelnou pro vaše ruce. Pak ještě teplou hmotu důkladně propracujte rukama tak, jako byste připravovali klasické těsto.  

Co s připraveným studeným porcelánem?

Z vychladlé a již propracované hmoty můžete rovnou začít vyrábět. Jak na to? V podstatě jakkoliv budete sami chtít - můžete ho modelovat nebo vyvalovat a následně vykrajovat. Studený porcelán se snadno nechá i stříhat nůžkami, víceméně je technikou zpracování dost podobný takzvanému vizovickému těstu.

Nejsnadnější postup je vyválení placky, do které pak válečkem vytlačíte vzor nějaké krajky nebo jiného materiálu s pevným reliéfem. Z placky vykrájíte tvary pomocí tvořítek na těsto, vypíchnete dírku na případné zavěšení a máte hotovo.

Šikovnější nebo zkušenější z vás mohou studený porcelán jakkoliv vymodelovat, případně vyrýt krásný obrazec do destičky, kterou si ze studeného porcelánu vytvoříte. Určitě oceníte, že se nádherně lepí k sobě, protože díky tomu dobře drží i složitější tvary, například květ růže nebo celá květina.

Co následuje po vykrojené nebo vymodelování dekorací?

Až máte dekorace ze studeného porcelánu dokončeny podle svých představ, dejte je pouze uschnout. Studený porcelán se totiž už nijak tepelně nezpracovává. Nevaří se, ani nepeče. Schnout může na volném vzduchu, ale lze jej dát i na ústřední topení.

Jen pozor při větších vykrajovaných tvarech, aby vám na ústředním topení nepopraskaly. Během schnutí své dekorace otáčejte, aby se nezkroutily. I při přirozeném schnutí na volném vzduchu se může stát, že dekorace mírně praskne, ale to snadno spravíte tak, že místo zalepíte malým kouskem hmoty nebo jej po uschnutí zakrytete barvami či jinými ozdobami.

Jak na dozdobení studeného porcelánu?

Studený porcelán snese jakoukoliv povrchovou úpravu. Můžete na něj nastříkat lak, barvu, nabarvit ho fixem, akrylovými barvami nebo na něj nanést lepidlo a zasypat třpytkami. Už při přípravě studeného porcelánu lze do hmoty přidat barvivo, což vyřeší finální dozdobení předem.

Jak uchovat nezpracovaný studený porcelán?

Studený porcelán je úžasný v tom, že se dá uchovat měkký po několik dní, takže z něj můžete tvořit postupně. To oceníte zejména ve společnosti dětí, které u jedné činnosti nikdy nevydrží dlouho. Hmotu jen dejte do sáčku a uchovávejte při pokojové teplotě.

Jestli vás tip na studený porcelán zaujal, možná ho začnete doma připravovat pravidelně a ve větším množství. Leták Lidl vám napoví, kdy můžete sodu i škrob nebo doplňky ke zdobení pořídit za výhodné ceny, díky kterým budou vaše dekorace neodolatelně krásné a zároveň i levné.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Umělá dekorativní kytice hortenzií a růži Dakls Pessa

219 Kč
Shop

Světle zelená dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně černá soška PT LIVING Origami Bunny, výška 17 cm

689 Kč
Shop

Růžová dekorativní kovová soška ovečky Dakls

209 Kč
Shop

Matně bílá soška PT LIVING Origami Standing Dog, výška 20,8 cm

1329 Kč
Shop